Bu ayki %11’lik son fiyat düşüşünden sonra, izleyicilerin altın ve onun güvenli liman rolü konusunda daha da bölünmüş olduğu görülüyor. CME grubu marjlarını artırdığında ve dolar geri dönüş yapmaya başladığında, yatırımcıların altınlarını tasfiye etmek için acele ettiğini ve vadeli işlem piyasasından paranın kaçtığını gördük. Bu tabii ki altının mevcut fiyatını etkiledi ve Eylül’ün Lehman kardeşlerin Ekim 2008’deki çöküşünden bu yana en kötü ay olmasına yol açtı.

Bazıları için fiyatlardaki bu düşüş bir alım fırsatından başka bir şey değildi, ancak diğerleri daha temkinli kaldı.

“Temmuz ayının başından bu yana altının fiyat oynaklığındaki artış, onu daha yüksek riskli bir varlık haline getirdi. Güvenli liman varlığının temel özellikleri, düşük fiyat oynaklığı ve minimum sermaye kaybı riskidir. Altın fiyat oynaklığının iki katına çıkması ve altın fiyatlarının daha fazla düşmesi sadece üç günde %10’dan fazla, bu özellikler artık altın için geçerli değil.” Jeff Christian CPM grubu MD.

Bu, yatırımcıların artık güvenli liman varlığı olarak altına güvenmemeleri gerektiği anlamına mı geliyor? Diğer tek güvenli liman, şu anda üst üste üç yıl boyunca enflasyondan daha az getiri sağlayan ve temerrüde veya deflasyona maruz kalan devlet borcudur. Elbette bugün tüm piyasalarda aşırı dalgalanma seviyeleri var, ancak altına kısa vadeli bir güvenli liman yerine uzun vadeli bir sigorta olarak yatırım yapan giderek artan sayıda insan var.

Euro bölgesinden kaçan parayla alternatif olarak sadece doları buldu. İsviçre Frankı ve Yen güvenli liman olmaktan çıktı çünkü merkez bankaları bu para birimlerini zayıflatmak için müdahale etti. Bu, gidilecek tek gerçekten likit yer olarak ABD dolarını bıraktı. Bunun nedeni geri alınabilecek herhangi bir değer değil, baskı altında kalan tek kalan para birimi olmasıdır.

Geçen hafta ABD Dolarındaki güç artışını inkar edecek çok az şey vardı; ancak Euro bölgesinin çökmesinden korkan yorumcular, altının hala Dolardan daha güvenli bir sığınak olduğunu iddia ediyor.

Altın, Yunanistan’ın bu yıl açık hedeflerini tutturamayacağı haberlerinin Altın finans piyasalarına baskı yapmasıyla bugün yeniden tırmanıyor gibi görünüyor. Euro, dolar karşısında sekiz ayın en düşük seviyesine gerilerken, altın hala daha yüksek işlem görüyor, hangisi etkileyici? Bu, altın için rallinin bitmediğini mi gösteriyor?

Kimse altının rekor seviyelere ulaşacağını garanti edemez, ancak hükümetler ekonomik krize çözüm bulmak için mücadele ettikçe, altının durumu daha da güçleniyor.

Uzun vadede, AB krizi altın için açıkça yükseliş eğilimi gösteriyor, Euro bölgesinin hayatta kalıp kalmayacağı konusunda dokun ve git. Reformasyon para dünyasında gerçekleşmelidir; politika yapıcıların bugünün borçlarıyla başa çıkmak için iki seçeneği var: temerrüt veya değer kaybı. Her ikisi de alacaklılar için kötü ve her ikisi de şu anda külçe altın tutan veya almayı düşünen birçok kişinin servetlerine yönelik tehditler geçene kadar ona tutunmayı seçeceğini öne sürüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *